محله شهرک غرب یکی از محلات منطقه 2 تهران و تقریبا تنها بافت ویلایی ماندگار تهران است. شهرک غرب در کنار سعادت آباد جزو بهترین محلات شمال غرب تهران هستند. شهرک غرب محله ای پرجنب و جوش است. آب و هوای خوب و طراحی مناسب خیابان ها و مراکز خرید بسیار زیاد ، از شهرک غرب محله ای لوکس و مرفه نشین ساخته است.

اغلب تصور می کنند که شهرک غرب محله ای جدید است. آمریکایی ها و غربی ها این محله را ساخته اند و بنابراین شهرک غرب تاریخچه ای قدیمی ندارد. درحالی که باید بگوییم چنین نیست. شهرک غرب روستایی خوش آب و هوا و تاریخی بوده که جمعیت ساکن این منطقه در بلوار خوردین زندگی می کردند. روستای خوردین از محله های جنوبی روستای اوین و درکه بوده و از رودخانه درکه و قنات های پر آب منطقه سیراب می شد. جمعیت ساکن خوردین مسیحیانی بودند از قدیم در این محله زندگی می کردند. رود دره فرحزاد از قدیمی ترین سکونتگاه های شهر تهران بوده است که همراه با مناطقی مانند تجریش و کن تشکیل شده بود.

ده خوردین در زمان قاجار ودوران ناصرالدین شاه جزو املاک مستوفی الممالک بود. مستوفی الممالک باغی مشهور داشت که امروزه آستان قدس رضوی در آن باغ مستقر شده و دفتر آستان قدس رضوی در شهرک غرب از همان زمان باغی زیبا و متعلق به مستوفی الممالک بوده است. این محل با نام‌های ، خوردین ، یا ،خُردین به معنای تپه و برجستگی زمین و یا به معنای دیگر ، خور یا خورشید شناخته می شد. باغ اربابی و قنات خوردین از جمله میراث تاریخی محله شهرک غرب هستند.

شهر نشینی در شهرک غرب از دهه 40 آغاز شد. بسیاری از مناطقی که در حاشیه تهران قدیم بودند ، کم کم وارد بافت مسکونی تهران شدند. شهرک غرب از جمله مناطقی بود که از دهه چهل شروع به ورود به شهر تهران کرد. زمین های شهرک غرب قطعه بندی شد و به مردم واگذار گردید و شهرک غرب شروع به توسعه به سمت شهرنشینی کرد. در دهه پنجاه بود که مهندسان غربی به ساخت و سازهای شهرک غرب ورود کردند. این اتفاق باعث شد تا این منطقه به نام شهرک غرب مشهور شود و این نام تا امروز نیز بر روی محله شهرک غرب باقی مانده است.