بیش­تر اشخاص در زندگی به ­دنبال عشق و محبت هستند، اما آرامش خیال را فراموش می­کنند. معنای آرامش، خوردن قرص آرامبخش نیست؛ آرامش یعنی توازن؛ توازن یا آرامش خیال، منبع و منشأ قدرت است. آرامش هم­سو شدن با قدرت­ها به ­جای جنگیدن با آن­هاست. آرامش به­ معنای بازتر دیدن تصاویر به ­جای اسارت در جزيیات آن­هاست. ما برای یاری رساندن به یکدیگر به ­­دنیا آمده­ ایم.

اگر ما هم از آن دسته افرادی هستیم که در زندگی فقط به ­دنبال امنیت مطلق شخصی می­گردیم، کاملاً اشتباه می­کنیم؛ چرا که بزرگ­ترین بانک­ها ورشکست می­شوند؛ بزرگ­ترین شرکت­ها با همه­ تشکیلات­شان از بین می­روند؛ هواپیماهای غول ­پیکر سقوط می­کنند و هر چقدر درست­كار باشيم باز هم عده ­اي پشت سرمان حرف مي­زنند. در جهان تقریبا هيچ مشكل غير­قابل ­حلي وجود ندارد، امنیت را باید در درون­ خود جست­جو کنیم. چگونه می­توان با بی ­اعتباری دنیا کنار آمد؟ راه ­اش این است که با آن مدارا كنيم. هيجان زندگی در این است که از اتفاقات فردا بی­خبریم. چه می­دانیم فردا چه بلایی ممکن است سرمان بیاید؟ با خودمان عهد کنیم هر اتفاقی که بیفتد با آن کنار بیاییم و رودرروی همه­ ترس­ها ایستادگی کنیم. قرار نیست هر تلاشی، پاداشی داشته باشد. یا همه پیروز شوند.

اگر خانه ­ام بسوزد، خانه ­اي نو مي­سازم؛ اگر اخراج شوم به ­­دنبال کار دیگری می­گردم؛ اگر به من تهمت بزنند برايم اهميت ندارد و اگر اتوبوس زیرم بگیرد، می­میرم! این پایان ماجرا و واقعیت زندگی ا­ست.

اگر آرامش مي­خواهيد، بايد بين حال و آينده خود تعادل برقرار كنيد. مدام خودمان را سرزنش کنیم ؛ غافل از این­که لحظه ­های­ حال زیبا را خراب می­کنیم؛ به ­راستی چرا این دقايق برگشت­ ناپذیر و این نعمت قادر متعال را به ­­راحتی تلف­ می­کنیم؟ هر روز خیلی­ ها می­میرند! اما این بدان معنی نیست که تمام عمر باید مثل یک خرگوش، هراسان زندگی کنیم. بخشی از آن به نگرش انسان مربوط می­شود و بخشی دیگر به ایجاد عادت روزمره­ آرامش ذهن.

بیش­تر مردم می­دانند که زندگی کردن در زمان حال چقدر دشوار است؛ در واقع بیش­ترین وقت ما یا به افسوس گذشته می­گذرد یا در هراس آینده. زیستن در لحظه­ حال همانند راه رفتن روی طناب است؛ در ابتدای کار، افتادن اجتناب­ ناپذیر است، اما با تکرار و تمرین ­می­توان حفظ تعادل را آموخت. برای نگه داشتن ذهن در زمان حال – مثل آموختن هرکاری – بايد وقت نامحدودی به خودمان بدهیم و عجله نکنیم؛